Kochamy samochody

Skontaktuj się +48 514 484 188

CLOSE

Idealnie przejrzyste szyby w czterech krokach

Często zaniedbywanym, lecz podstawowym i niesamowicie ważnym elementem bezpieczeństwa na drodze jest czystość szyb w samochodzie. Dokładnie umyte i zabezpieczone szyby zapewniają doskonałą widoczność nawet w trudnych warunkach pogodowych, kiedy wymagana jest szybsza reakcja kierowcy.

Na szybach zabezpieczonych powłoką hydrofobową (niewidzialną wycieraczką), w trakcie opadów i przy odpowiedniej prędkości, występuje efekt odpychania wody, co eliminuje potrzebę korzystania z wycieraczek. Tym samym przedłuża to żywotność piór wycieraczek, a same szyby są mniej narażone na powstanie zarysowań.

Jeśli zależy Ci nie tylko na schludnym wyglądzie auta, ale także na bezpieczeństwie swoim i Twoich pasażerów, koniecznie zadbaj o czystość powierzchni szklanych.

Umyłeś szyby na zewnątrz? Nie zapomnij o wewnętrznej stronie!

Początkującym entuzjastom detailingu często towarzyszy syndrom zapominania o detalach. Takim „detalem” okazują się być wewnętrzne strony szyb. Często są traktowane po macoszemu lub po prostu zapomina się o nich.

Dokładne umycie szyb od wewnątrz jest szczególnie istotne w okresie zimowym, kiedy często napotykamy problem parujących szyb. Czyste szyby wewnętrzne skutecznie likwidują go. Jeśli umycie szyb okazuje się niewystarczające, warto zastosować odpowiedni preparat tzw. anty-parę.

PROCES  DETAILINGOWEGO MYCIA SZYB MOŻEMY PODZIELIĆ NA CZTERY ETAPY:

  1. USUNIĘCIE CIĘŻKICH ZABRUDZEŃ DROGOWYCH

Na samym początku szyby zewnętrzne należy oczyścić ze smoły i asfaltu, osadów metalicznych, resztek rozgniecionych owadów, ptasich odchodów, żywicy i soków z drzew.

Dokonasz tego na mokro, używając miękkiej glinki.

Zanim użyjesz glinki, wykonaj najpierw wstępne mycie tzw. pre-wash. Zapewne szyby będziesz myć przy okazji czyszczenia całego pojazdu, użyj więc do tego aktywnej piany.

Niewielki fragment glinki zanurz w ciepłej wodzie, by stała się miękka, po czym uformuj krążek. Glinką pocieraj szybę, wpierw zraszając ją wodą z szamponem lub dedykowanym lubrykantem, aby uzyskać odpowiedni poślizg.

Glinka powinna zebrać wszystkie chropowate, wyczuwalne pod palcem zabrudzenia.

  1. USUNIĘCIE KURZU I DROBNYCH ZABRUDZEŃ

Jeśli szyby w Twoim aucie nie są bardzo zabrudzone, pomiń krok pierwszy i zacznij od mycia preparatem typu glass cleaner. Najlepiej sprawdzi się wydajny produkt niepozostawiający smug np.  Chemotion Glass Cleaner lub BEpro Neo Glass. Środek do mycia szyb doskonale usunie kurz i lekkie zabrudzenia.

Rozpyl preparat na uniwersalną mikrofibrę, wyczyść szybę, a na koniec wytrzyj ją do sucha czystą mikrofibrą. Jeśli nie chcesz polerować szyb w następnym kroku, koniecznie zastosuj mikrofibrę o strukturze waflowej lub gładką, satynową.

  1. POLEROWANIE SZYBY

Jeśli dokładne umycie i oczyszczenie szyby to za mało, możesz pokusić się o wypolerowanie jej.

W tym celu najlepiej okleić wszystkie plastiki i uszczelki wokół szyby taśmą maskującą, by zabezpieczyć je przed ewentualnym uszkodzeniem. Teraz możesz przystąpić do polerowania.

Najbardziej efektywne oraz najszybsze będzie użycie maszyny polerskiej wyposażonej w twardą gąbkę i mocno ścierną pastę lub łatwiejszy do wypracowania preparat typu glass-polish. Wystarczy wykonać kilka przejazdów po szybie, by usunąć najdrobniejsze ryski i nadać jej większą przejrzystość i śliskość.  Ułatwi to aplikację powłoki hydrofobowej – niewidzialnej wycieraczki, a także wydłuży jej działanie.

Po wypolerowaniu szyby, należy ją odtłuścić za pomocą preparatu typu IPA (alkohol izopropylowy np. ten).

  1. KONSERWACJA POWIERZCHNI SZYBY

Do zabezpieczenia szyby najlepiej wybrać trwałą powłokę hydrofobową, czyli tzw. niewidzialną wycieraczkę. Większość profesjonalnych preparatów tego typu nanosi się za pomocą miękkiego, gąbkowego aplikatora.

Jeśli zależy Ci na długotrwałym efekcie hydrofobowym, wypróbuj stworzony w oparciu o nanotechnologię uszczelniacz do szyb firmy CarChem lub bardziej popularny preparat Soft99 Glaco Roll On.

Gdy wetrzesz niewidzialną wycieraczkę w powierzchnię szyby, przejdź do zebrania nadmiaru preparatu za pomocą mikrofibry. Na sam koniec dotrzyj szybę satynową mikrofibrą, by uzyskać efekt doskonałej przejrzystości, bez smug.

Niewidzialna wycieraczka sprawi, że przez dłuższy czas na szybach w Twoim aucie nie pojawią się tzw. water spots, czyli minerały z wyschniętych kropli wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proponowane wpisy

Mycie detailingowe

W tym wpisie wytłumaczymy Wam jak się do tego zabrać by nie wyrządzić szkód na naszym lakierze.Mycie możemy podzielić na kilka etapów, …

W naszej branży odczyn, czyli pH preparatu chemicznego odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chcemy mieć pewność, że produkt nie zniszczy lakieru, tapicerki …

Często zaniedbywanym, lecz podstawowym i niesamowicie ważnym elementem bezpieczeństwa na drodze jest czystość szyb w samochodzie. Dokładnie umyte i zabezpieczone szyby zapewniają doskonałą widoczność nawet …